Başkan'ın MesajıEsnaf ve Sanatkarlarımızın teşkilatlanması 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ahilik adı altında birleşen mensuplarımızın Cumhuriyetten sonraki teşkilatlanmaları 1951 yılından itibaren başlamıştır.


Esnaf ve Sanatkarlara kredi (finansman desteği) sağlayan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, kredi dışındaki tüm sorunlarıyla meşgul olan Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının (Önceki adıyla Esnaf Dernekleri) kuruluşları yarım asrı bulmaktadır.


940 Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 32 Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatlarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ile Ülkemizdeki Esnaf ve Sanatkarlara T.Halk Bankası A.Ş. kanalıyla kefalet vererek hizmet vermektedir. Dolayısıyla üretim, istihdam ve katma değere, Kısaca; Ülke ekonomisine fevkalade katkı sağlamaktadır.


Bölge Birliğimiz, Bursa, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Yalova İl ve İlçeleri ile Bandırma İlçesinin bağlı olduğu 44 Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile Esnaf ve Sanatkarlarımıza hizmet etmektedir.


Niçin Bölgeler içinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Birliği ilk sırayı alıyor diye düşündüğümüzde; Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Birliğinin bağlı Kooperatiflerine en az maliyetle başarılı hizmetler verdiği, bağlı Kooperatiflerimizin kefalet verirken titiz davrandığı ve bu yüzdende ödenmeyen kredilerdeki oranın diğer Bölge ve Kooperatiflerle mukayese edildiğinde çok düşük kaldığı tespit edilmektedir.


Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Marmara Bölge Birliği olarak başarılarımızla gurur duyuyoruz. Bu başarılarımızın tescil edilmiş olması ve bunun Esnaf Teşkilatında bir ilk olması başarılarımızı daha da perçinlemiştir.


Onun içindir ki ISO 9001:2008 Kalite Sistem Belgesinin Bölge Birliğimize bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri ile Esnaf ve Sanatkarlarımıza sunduğumuz en büyük armağan olduğuna inanıyoruz.


Bahri ŞARLI

Başkan